Ogrodzenia – po co i z czego się je robi?

Przepierzenie stanowi ważny komponent dla każdej bez wyjątku działki budowlanej lub zamieszkanej posiadłości. Tak samo jest dla miejsca na jakim stoi np. jakiś domek letniskowy. Ewentualnie chociażby altana, a wokoło niej są rabatki z jarzynami czy kwiatkami. Skoro podobny obszar mamy to niezaprzeczalne jest, że zabiegamy o to by ubezpieczyć go przed wtargnięciem na jego terytorium ludzi uciążliwych, jak również pozostających bez niczyjej opieki zwierząt. Z tego powodu ograniczamy naszą posiadłość ogrodzeniem.

Rozmaite są fortele na ograniczenie prywatnego gruntu. Może to być przepierzenie z drewna czy druciane. Jak też przegrodzenie systemowe. Czy też wręcz przegrodzenie metalowe czy kamienne. Wszystko zależy od naszych predyspozycji i od własnego upodobania. Tworzone przez nas płoty w przewadze wypadków nie postulują uzyskania zaświadczenia na budowę. Potrzebne zezwolenie jest wtedy jeśli ogrodzenie jest niezwykle wysokie, lub jak będzie umiejscowione niedaleko ulicy, torów kolejowych lub usytuowania służącego ogółowi. Natomiast w ogóle nie powinno się stawiać ogrodzeń groźnych dla ludzi, np. z drutu kolczastego, zakończonych ostrymi materiałami, albo sterczącymi prętami, a ponadto wykończanych bitym szkłem.

Jakkolwiek mnóstwo kwestii nie ma potrzeby ustalać z administracją, to wszak czasem warto załatwić co nieco z sąsiadami, aby zażegnać w przyszłości niewykluczone spory. Przy zgodzie stron można nawet rozłożyć wydatek na ogrodzenie na połowę.

Zobacz też jakie ogrodzenia wolą Polacy.